Strict Standards: Declaration of vB_Database_MySQLi::db_connect() should be compatible with vB_Database::db_connect($servername, $port, $username, $password, $usepconnect) in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 1095

Strict Standards: Declaration of vB_Database_MySQLi::select_db_wrapper() should be compatible with vB_Database::select_db_wrapper($database = '', $link = NULL) in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 1095

Deprecated: Non-static method vB_Shutdown::init() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 2294
İnternet bankacılığı üzerine - Arka BahÇe Forumu
Arka BahÇe Forumu  

Geri Dön   Arka BahÇe Forumu > Nadas Alanı > Müştemilat > Teknoloji
Kullanıcı ismi
Şifreniz
Kayıt ol SSS Üye Listesi Takvim Arama Bugünkü Mesajlar Bütün Forumları okunmuş kabul et

Konu Bilgileri
Konu Başlığı
İnternet bankacılığı üzerine
Konudaki Cevap Sayısı
20
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler

Görüntülenme Sayısı
15425

Konu Seçenekleri Bu Konuda Ara Modları Göster
Eski 09-04-2006, 10:09
dentist - ait Avatar
dentist dentist bağlı değil
.

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 1.058/2200
469 Mesaj ına 3880 Kere teşekkür edildi
Tanımlı İnternet bankacılığı üzerine

Bir çoğumuz internet bankacılığını kolaylıklar getirdiğinden ,mecburiyetten veya başka başka sebeplerle kullanıyoruz. Ve yine bu kullandığımız hizmetin riskleri olduğunu hemen hemen hepimiz bilmemize rağmen benim başıma gelmez düşüncesi oluşuyor herkesde , özellikle bir tek bankada bütün hesaplarımızı bulunduruyor ve o bankanın internet bankacılığını kullanıyorsak risk kat be kat artmış oluyor.

Peki ne yapalım? kullanmayalımmı internet bankacılığını?

Hayır kullanmaya devam edelim teknolojinin nimetlerinden her zaman faydalanalım ama en başda olayın risklerini bilelim ve de önlemlerimizi mutlaka alalım ve bence dahada onemlisi güvenli bankacılık sistemlerini tercih edelim.

Peki güvenli bankacılık sistemi hangisidir ?

Bu konuda aşağıda verdiğim linki incelemekde fayda var ki bugünkü hürriyet gazetesinin ekindede linkini vereceğim sitenin incelemesi yapılmış, siteyi dikkatle okumakda fayda var kanımca çünkü dolandırıcılık sistemleri genelde aynı yöntemlerle yapılmakta ve neler olabileceğini ve dahada önemlisi hangi bankacılık sistemlerinin problemli olduğunu (özellikle bir tanesi)görmekte fayda var.

BU siteyi inceledikten sonra konuyu musait olduğumuz zamanlarda irdelemeye devam edeceğiz , konu hakkında bilgisi ve tecrübesi olanların konuya cevap yazmasında fayda var.

Fakat şunu yazmadan geçemeyeceğim en güvenli sistemleri kullansak bile kendi güvenlik sistemimizi kurmadıkça problem çıkma ihtimali çok yüksektir. BUyrun neler olmuş okuyun...

http://www.sanalbankamagdurlari.com/
dentist kullanıcısına teşekkür edenler
danielnc69 (13-10-2021), hakan (09-04-2006), KevinVioma (10-10-2021), Ramo (09-04-2006)
Eski 09-04-2006, 12:15
hakan hakan bağlı değil
.

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 277/289
95 Mesaj ına 639 Kere teşekkür edildi
Tanımlı

Internet bankaciligi büyük kolaylik vazgecmek zor.

Internet üzerinden güvenlik ise bir o derecede zor.

Isvicre de de kullanmaktayim online bankaciligi ama Tr den farkla burda direkt bir sifre ile giris yapamiyorsunuz. Belli dönemlerde bir sifre dizisi gönderiliyor ve bir defa kullanilan sifre bir daha kullanilmiyor. Bu sekilde sifreniz ele gecirilse bile kimsenin bir isine yaramaz.

Saniyorum Tr dede bircok banka bu tür uygulamalari baslatti sifrematik vs.
hakan kullanıcısına teşekkür edenler
ak3 (11-10-2021), apuzupiqe (10-10-2021), ChinaDex (30-10-2023), KevinVioma (10-10-2021), utawialoji (10-10-2021)
Eski 09-04-2006, 12:40
RED BROKER - ait Avatar
RED BROKER RED BROKER bağlı değil
.

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 10/3
0 Mesaj ına 33 Kere teşekkür edildi
RED BROKER - MSN üzerinden Mesaj gönder
Exclamation

evet bızım bankalarda ıs yok adamlar hıc yanı bakın sızın aracı kurumlar ıyımıs ne guzel sıfre demetıyle aklınız rahat
RED BROKER kullanıcısına teşekkür edenler
contractorHab (11-10-2021), hakan (09-04-2006)
Eski 09-04-2006, 18:17
dentist - ait Avatar
.

Tanımlı Hürriyet Gazetesinin bugünkü haberinden alıntıdır...

Sanal banka mağdurları internette örgütlendi

Ayten SERİN

Geçen hafta İstanbul’da yakalanan 10 kişilik şebekenin, internet bankacılığı üzerinden 4,5 milyon YTL vurgun yaptığı ortaya çıktı. Çete, internette kurbanlarının banka şifrelerini ele geçirip inanılması zor yöntemlerle hesapları boşaltıyor, çalıntı paraların izini kaybettiriyorlar, başka bir çete ise 150 milyara yat satan kişiyi arayıp "Biz sana 300 milyar göndereceğiz, yarısını nakit olarak geri ver" diyordu.

İnternet bankacılığını kullananların sayısıyla birlikte mağdurlar da hızla artıyor. O kadar ki, internette buluşup kendilerine bir site bile kurdular. Yaşadıkları soygunu, bankaların tavrını www.sanalbankamagdurlari.com’da anlatıp, internet bankacılığı kullanıcılarını uyarıyorlar. Site kurucusu Cem Polatoğlu "Başıma geleni e-mail grubumda anlattım. Öyle çok mesaj aldım ki önce mağdurlar için bir e-mail grubu, ardından web sitesi kurdum" diyor. Siteye 650 ayrı vaka ulaştı. Dernekleşmeyi düşünen mağdurlar en çok bankaların kullanıcıyı yeterince bilgilendirmemesinden şikayetçi: "Bizi donanımı eksik otomobille tehlikeli bir yola saldılar. Kaza yapınca, çukuru görseydiniz, diyorlar."

OLAY 1

CEM POLATOĞLU (Turizmci)

Geçmişte çok dolandırıldım ama bu olay beni yıktı

Banka hesabım, 2 milyarın üzerindeki bütün EFT ve havalelerde cep telefonuma uyarı gelecek şekilde ayarlanmıştı. 24 Nisan 2005’te cep telefonuma mesaj geldi. Hemen internetten hesabımı kontrol etmek istedim. Siteye defalarca girmeye çalıştım. Gariptir, sistem kilitlenmedi. Bankamı arayıp durumu bildirdim. "Hesabınızdaki 74 milyar lirayı başka bir bankanın Sarıyer şubesine havale etmişsiniz" dediler. 15 dakika sonra arayıp "Paranız şimdi o bankanın İkitelli şubesinde" bilgisi verildi. Derhal o şubenin müdürünü cep telefonundan aradım, paranın bloke edilmesini istedim. Savcılığa başvurup şubeye faks çektirdim. Paramı kurtardığımı düşünürken bankam aradı. Meğer para Sarıyer’de ikiye bölünmüş, 41 milyarı bloke ettirdiğim hesaba, 33 milyarı başka bankaya aktarılmış. Yine savcılığa gittim. Ama para çoktan çekilmişti. Yapılan incelemede anlaşıldı ki, bilgisayarıma bir keylogger programı atılmış. İnternette "sık kullanılanlar" listeme bankamın giriş sitesinin taklidi eklenmiş. Buraya fark etmeden şifremi girmişim. 26 senedir ticaret yapıyorum. Otelci, müşteri, meslektaş dahil çok kişi bizi dolandırdı. Ama bu olay beni hakikaten yıktı. Tüketici mahkemesinde dava açtım, sürüyor.

OLAY 2

NADİR KİPER AKSOY (İşadamı)

İnternet hesaplarımın kapalı olması gerekirdi

Sadece TL hesabımın internete açılması talimatı vermiştim. Döviz hesaplarımın açılmasını asla istemedim. Bir gün bu bankadaki hesabıma girdiğimde tüm paramın sıfırlandığını gördüm. Bankayı aradım, "Paranızı çekmişsiniz" dediler. Diğer bankalardaki hesaplarıma baktım, birine üç kere yanlış şifre girilmiş ve hesap kilitlenmişti. Bu bankadaki hesabımda ise birçok işlem yapılmıştı. İnternete açtırmadığım hesabımdan dövizlerim bozdurulmuş, tahvil alınmış, borsaya girilmişti. Bir otomobil yedek parçacısından alışveriş yapılmak istenmiş. Firmayı bulduk. Arayıp "Senden yedek parça alacağız, git şu bankaya hesap aç" demişler. Ardından parayı hemen çekmesini istemişler. 40 milyarın üzerinde param gitti. İki ay sonra firma kapandı, sahibi kayboldu. Bankadan, internet bankacılığı talimatımı göstermelerini istedim. Belgeye birisi el yazısıyla "Bütün hesaplar internete açılmıştır" notunu eklemiş. Bunu görmüş olsam, asla imzalamazdım. Şube müdürü çok nazikti, genel müdürlükte kimse derdimi dinlemedi. "Yargı yolu açık, dilediğinizi yapın" dediler. Olay şu anda yargıda.

OLAY 3

EYLEM EZGİ OKTAY (Moda Tasarımcısı)

Sadece "Hay Allah" dediler

Otomobil alacaktım, internetten havale yapmam gerekiyordu. Şifremi üç kere denedim, hatada kilitlenmesi gerekirken kilitlenmedi de. Hemen bankayı aradım. "C.G. isimli kişiye havale yaptınız mı" diye sordular. Yapmadığımı söyledim. Öğrendim ki, birileri hesabıma girmiş. Paralar Ankara ve İstanbul’daki hesaplara gidip gelmiş. C.G’nin de olaydan haberi yok, çünkü onun da şifresi çalınmış. Hesabımdaki 20 milyarın, 4 milyarı çekilmiş. Savcılığa başvurdum, bankadan, işlem yapan kişilerin bilgisayarlarının IP numaralarını istedim. 6 ay sonra polis IP numaralarından birinin bir işyerine, diğerlerinin internet kafelere ait olduğunu bildirdi. Şubedekiler "Çok üzüldüm, hay Allah nasıl olmuş, savcılığa başvurun" diyor. Dava açtım.

HUKUKÇU GÖRÜŞÜ

ÖZGÜR ERALP (Ankara Barosu Bilişim Kurulu Başkanı)

Yargıtay’ın kararları çelişkili

İnternet bankacılığı dolandırıcılığı 2002’den beri hızla artıyor. 500’e yakın vaka var. Onlarca hukuk, ceza davası sürüyor. İlk yıllarda bankalar 3-5 milyarlık vakaları "işletme zararı" kabul ediyordu. Olaylar artınca, "Şifrenizi üçüncü kişilerle paylaştınız" gerekçesiyle zarar tazmini taleplerini reddetmeye başladılar. Dünyada her gün 30’dan fazla dolandırılıcılık yöntemi geliştiriliyor. Tüm müşteriler buna karşı donanımlı olamaz. İstanbul Ticaret Mahkemelerinden birinin müşteriyi 1/4 oranında haklı bulan kararını Yargıtay onadı. Başka bir davada mahkeme 4/4 oranında müşteriyi haklı buldu; dosya Yargıtay’da. İzmir’deki bir davada mahkeme bankayı tamamen haklı buldu, Yargıtay bunu da onadı. Üç davada olaylar farklı gerçekleşmiş olabilir, yine de Yargıtay bilirkişi raporları doğrultusunda, kusur sorumluluğuyla ilgili farklı yorumlar getirmiş. Birkaç yıl içinde çelişkili kararlar artacak, bu sorun masaya yatırılıp yeniden incelenecek.

MURAT LOSTAR (Galatasaray Üniversitesi, Bilişim Güvenliği Öğr. Gör.)

Uzmanından dolandırıcılığa karşı önlemler

Şifre ve kişisel bilgileri çaldırmanın en yaygın yöntemi "Pishing" (sızdırma). Bankadan gönderilmiş gibi duran mesajlarla, kullanıcı adı, parola, şifre öğrenilmeye çalışılıyor. Bu soruları yanıtlamayın.

Virüs ve casus programlara karşı koruma programları ve güvenlik duvarı (firewall) kullanın. Güvenli ADSL cihazı seçin. Koruma programını sık sık güncelleyin.

Aynı parolayı, şifreyi birden fazla yerde kullanmayın. Kolay tahmin edilir parola seçmeyin. Bilgisayar dosyalarına yazmayın.

İnternet kafelerden, güvenmediğiniz bilgisayarlardan sanal bankaya girmeyin.
Eski 09-04-2006, 18:26
dentist - ait Avatar
.

Tanımlı

Alıntı:
hakan´isimli üyeden Alıntı
Internet bankaciligi büyük kolaylik vazgecmek zor.

Internet üzerinden güvenlik ise bir o derecede zor.

Isvicre de de kullanmaktayim online bankaciligi ama Tr den farkla burda direkt bir sifre ile giris yapamiyorsunuz. Belli dönemlerde bir sifre dizisi gönderiliyor ve bir defa kullanilan sifre bir daha kullanilmiyor. Bu sekilde sifreniz ele gecirilse bile kimsenin bir isine yaramaz.

Saniyorum Tr dede bircok banka bu tür uygulamalari baslatti sifrematik vs.

Bahsi geçen işlem türkiyedede İş bankası ile başladı bankanın gönderdiği anahtar size tek kullanımlık şifreler üretiyor ve kullanım sonrası şifre devre dışı kalıyor ama tahmin edeceğiniz üzere İş bankası bu iş İçin ekstra paralar alıyor.
ak3 (11-10-2021)
Eski 09-04-2006, 22:06
dentist - ait Avatar
.

Tanımlı

Alıntı:
dentist´isimli üyeden Alıntı
Bahsi geçen işlem türkiyedede İş bankası ile başladı bankanın gönderdiği anahtar size tek kullanımlık şifreler üretiyor ve kullanım sonrası şifre devre dışı kalıyor ama tahmin edeceğiniz üzere İş bankası bu iş İçin ekstra paralar alıyor.

İşin ilginç yanı bahsi geçen banka tek seferlik şifreler üreten anahtarı daha güvenli olduğunu söyleyerek müşterilerine para karşılığı pazarlıyor .. İyide insanın aklına şöyle bir soru takılıyor bu anahtara para vermeyen ve de dolayısıyla kullanamayan müşterilere daha güvensiz bir internet bankacılığımı sunmuş oluyorlar? Velhasılı kelam bir şeyler ters işliyor ama nerde ters işlemeye başlıyor ve de neden ters işliyor anlamak gerçekten zor. Ki şunuda belirtmekte fayda var bu sistem kanımca dolandırıcılık olaylarını büyük oranda azaltabilecek bir sistemdir ve de tüm bankalarda standart ve ücretsiz olmalıdır.
alihoca (09-04-2006), KevinVioma (10-10-2021), selchuk (09-04-2006)
Eski 10-04-2006, 02:19
halo - ait Avatar
halo halo bağlı değil
.

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 44/22
20 Mesaj ına 59 Kere teşekkür edildi
Tanımlı

Alıntı:
dentist´isimli üyeden Alıntı
İşin ilginç yanı bahsi geçen banka tek seferlik şifreler üreten anahtarı daha güvenli olduğunu söyleyerek müşterilerine para karşılığı pazarlıyor .. İyide insanın aklına şöyle bir soru takılıyor bu anahtara para vermeyen ve de dolayısıyla kullanamayan müşterilere daha güvensiz bir internet bankacılığımı sunmuş oluyorlar? Velhasılı kelam bir şeyler ters işliyor ama nerde ters işlemeye başlıyor ve de neden ters işliyor anlamak gerçekten zor. Ki şunuda belirtmekte fayda var bu sistem kanımca dolandırıcılık olaylarını büyük oranda azaltabilecek bir sistemdir ve de tüm bankalarda standart ve ücretsiz olmalıdır.

Aynı banka hesabımda fazla para var diye anahtarı bana bedava verdi.

Kullanıyorum epey başarılı olduğuna inanıyorum.
duhusilgin (10-10-2021), KevinVioma (10-10-2021)
Eski 10-04-2006, 02:27
halo - ait Avatar
halo halo bağlı değil
.

Tanımlı Banka kartı problemim.

Bu yazı internet bankacılığı ile ilgili değil ama bence çok önenemli:

Yurt dışındaki bir bankadan banka kartı almıştım. Ve bu kartı ufak harcamalarda kullanıyordum (Fast food gibi). Bir gün hesabıma bir baktım ve hesap bakiyesi 0.

Sonra öğrendim. Banka kartlarında oldukça fazla problem varmış. Epey başım ağrıdı ve moralim bozuldu. Banka bir inceleme başlattı. Benim dışımda birilerinin yaptığına karar verdi parayı bana geri verdi. Bu arada ben kafayı yedim.

Nasıl yapılıyor :
--------------------
Kredi kartı ve banka kartı numarası hırsızları bu kartları kullandığımız makinalara benzeyen özel geliştirdikleri kameralı skimer denilen aletler yapıyorlar. Ve bu aletleri bir fast food dükkanına gidip orda çalışan birisi ile anlaşıyor. Mesela 5.000 ytl karşılığında 4-5 saat çalıştırıyor ve makinayı alıp gidiyorlar. Bu olaydan iş yeri sahibinin haberi olmuyor. Sonra kartların kopyasını yapıp paraları hesaplardan çekiyorlar.

Sonuç :
---------------------
Bankar parayı size geri veriyor ama moraliniz bozuluyor ve hırsız muamelesi görüyorsunuz.

Benim önerim :
---------------------
Hesaplarınızı devamlı kontrol edin. Kartınızı dandik dükkanlarda kullanmayın. Kullanırken şifre girdiğiniz yerde küçük kamera var mı kontrol edin. Cep telefonu ile şifre girerken etrafta görüntü çekiyorlarmı kontrol edin.

Kredi kartlarında şifre :
----------------------
Artık kredi kartları şifreli, sonuç size daha çok sorumluluk düşüyor. Şifrenizi çaldırısanız diyecekler şifreni çaldırmışsın ben karışmam. Bu konu ile ilgili CNN de bir reportaj izlemiştim kredi kartı sorumlusu epey kaçamak cevaplar veriyordu.

Dikkat edin mutlu yaşayın.
dentist (10-04-2006)
Eski 10-04-2006, 04:18
halo - ait Avatar
halo halo bağlı değil
.

Tanımlı Identity theft : Kimlik hırsızlığı

Bu konuda internet ile ilgili değil ama önemli:

Kimliğinizi kaybettiniz, kayıp ilanı verdiniz, yenisini çıkardınız.

Bir süre sonra bir baktınız Y1 bankasından kredi almış ödememişsiniz.
Ayrıca Y2 bankasına X YTL kredi kartı borcunuz var.

Çok zor bir durum.

Yurdışında yaşıyanlar bilir 15 dolar karşılığında 3 ayda veya 1 yılda bir kredibilitenizi kontrol edebileceğiniz kuruluşlar var. Bu sayede çok zor durumda kalmaktan kurtulabilirsiniz (Sadece zor durumda kalırsınız.). Ama Türkiye de böyle bir servis yok.

Haberiniz olsun.
Timothyexope (28-04-2022)
Eski 10-04-2006, 04:43
halo - ait Avatar
halo halo bağlı değil
.

Tanımlı Öneri.

Bu konuda çok yazı yazdım, farkındasınız herhalde :

Çünkü bir problem yaşadım ve moralim çok bozuldu. Mali bir kayıp yaşamadım ama manevi bir kayıp yaşadım. Çok zor ve üzücü bir durum ile karşı karşıya kalabilir. Durumunuzun özelliği sonucu mali bir kayıp yaşayabilirsiniz. Bu yüzden aman çok dikkat edin.

1. Güvenliğinden emin olmadığınız bir bilgisayardan hesaplarınıza girmeyin.
2. Bilgisayarınızda mutlaka güncel bir virüs koruma programı kullanın.
3. İnternet ten gelen e-mail lerle banka sitelerine gitmeyin.
4. Şifre girerken bankaların hazırladığı ekranlardaki özel klavyeleri kullanın.

Benim uyguladığım özel ekler :
-----------------------------
5. Eft limitlerini düşürün.
6. Eft yapılabilecek hesapları kısıtlayın.
7. Şifre yaratan küçük aletler paralıda olsa bankalardan satın alın kullanın.
8. Kredikartı ve banka kartı limitlerini kısıtlayın.
9. Paralarınızın bulunduğu hesapla direkt bağlantısı olan kredi kartı kullanmayın.

Şuçlu duruma düşmemek için :
------------------------------
10. Komisyon karşılığı size EFT yapılan paraları başkalarına EFT veya SWIFT yapmayın.

Şaka
------------------------------
11. Bankada para tutmayın. Ev alın. Arsa alın. Yatağınızın altına koyun.
12. Bütün paranız ile hisse senedi alın devamlı malda kalın para boşta olmadığı için kimse çalamaz. (Hegün kontrol etmeyi unutmayın)

Paranmı var derdin çok büyük.

Saygılar.
janus (10-04-2006), kasved (21-04-2006), serdarkus (10-04-2006), utawialoji (10-10-2021)

Konuyu Toplam 1 üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Konu Seçenekleri Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş arama yap
Modları Göster