Strict Standards: Declaration of vB_Database_MySQLi::db_connect() should be compatible with vB_Database::db_connect($servername, $port, $username, $password, $usepconnect) in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 1095

Strict Standards: Declaration of vB_Database_MySQLi::select_db_wrapper() should be compatible with vB_Database::select_db_wrapper($database = '', $link = NULL) in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 1095

Deprecated: Non-static method vB_Shutdown::init() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 2294
Buğday - Arka BahÇe Forumu
Arka BahÇe Forumu  

Geri Dön   Arka BahÇe Forumu > Piyasalar > Emtialar-Yabancı Borsalar
Kullanıcı ismi
Şifreniz
Kayıt ol SSS Üye Listesi Takvim Arama Bugünkü Mesajlar Bütün Forumları okunmuş kabul et

Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Buğday
Konudaki Cevap Sayısı
9
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler

Görüntülenme Sayısı
11733

Konu Seçenekleri Modları Göster
Eski 27-02-2006, 17:45
Süvari - ait Avatar
Süvari Süvari bağlı değil
.

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 685/2402
454 Mesaj ına 1691 Kere teşekkür edildi
Tanımlı Buğday

Eski 27-02-2006, 17:47
Süvari - ait Avatar
.

Tanımlı

Uzun vadeli şöyle bir ekmeğin aslanın ağzından midesine inişine baktıktan sonra orta vade grafikte son bölümü etiketlemeyi denedim.

Eski 27-02-2006, 17:51
Süvari - ait Avatar
.

Tanımlı

Bu konuda eski forumdan arkadaşımın olmaması kötü. Mevsimsellik etkilerinin (Kuraklık , yağış , sel vs) maksimumda etkileştiği buğday piyasası arz talebin savaştığı bir arenadır.
Eski 27-02-2006, 18:17
alihoca alihoca bağlı değil
.

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 361/2464
166 Mesaj ına 2501 Kere teşekkür edildi
Tanımlı Hey gidinin Süvarisi heey!!

Alıntı:
Süvari´isimli üyeden Alıntı
Bu konuda eski forumdan arkadaşımın olmaması kötü. Mevsimsellik etkilerinin (Kuraklık , yağış , sel vs) maksimumda etkileştiği buğday piyasası arz talebin savaştığı bir arenadır.
Kim demiş yok diye,

Az mı taşıdık sırtımızda on bir havayilik buğday çuvallarını..

Söyle heman Ülkemin buğday ambarına açiim telefonu,tarlalarda mahsül nasıl,gübre parası,ortakçı çarpması,ofis ödemesi,tüccar öpmesi örgenivereyim.

Belki de sayende,bizim tarlalara çöreklenen ağam olacak o herifin bizi kaç yüz (dolu teneke-ki ağırlığı 15-16 kilo çeker derler)havayi -cik hafiflettiğini de öğrenmiş olurum kimbilir.

ırgatali
alihoca kullanıcısına teşekkür edenler
Ömmes (06-03-2006)
Eski 27-02-2006, 18:41
Süvari - ait Avatar
.

Tanımlı

Hocam selamlar.
demek istediğim o değildi estağfurullah. Konu ekmek olunca bu derde düşmüş milletimizin dünyada başka rakibinin olmadığından eminim.

Ama düşününce benim çiftçim benim köylüm felsefesi aklıma geldi. Son TV de söylüyordu bizde benzin mazot gübre vs. şu fiyat ABD de o fiyat. Nasıl rekabet edelim dünya buğdayı ile. Hoş sen de doğrusun ancak:
Yıllardır ne getirirsen dünya fiyatı ne olursa olsun en tepe fiyattan aldık. Aldık yedikmi? Keşke ama malesef yaktık fazlasını, ambarlarca yaktık. Yettimi yediğimiz buğday değil kazık nerdee.. Bizimki yetmezmiş gibi ne kadar İran buğdayı varsa kaçak getirdiler malum dünyada 5 kuruş bizde 15. Subvanse ettik ettik de çiftçimimi ettik. Yoksa başka şeylermi ettik...

Derin konu affınıza sığınıyorum hocam. Dayanamadım dertleştim.
Eski 27-02-2006, 18:55
.

Tanımlı

Alıntı:
Süvari´isimli üyeden Alıntı
Hocam selamlar.
demek istediğim o değildi estağfurullah. Konu ekmek olunca bu derde düşmüş milletimizin dünyada başka rakibinin olmadığından eminim.

Ama düşününce benim çiftçim benim köylüm felsefesi aklıma geldi. Son TV de söylüyordu bizde benzin mazot gübre vs. şu fiyat ABD de o fiyat. Nasıl rekabet edelim dünya buğdayı ile. Hoş sen de doğrusun ancak:
Yıllardır ne getirirsen dünya fiyatı ne olursa olsun en tepe fiyattan aldık. Aldık yedikmi? Keşke ama malesef yaktık fazlasını, ambarlarca yaktık. Yettimi yediğimiz buğday değil kazık nerdee.. Bizimki yetmezmiş gibi ne kadar İran buğdayı varsa kaçak getirdiler malum dünyada 5 kuruş bizde 15. Subvanse ettik ettik de çiftçimimi ettik. Yoksa başka şeylermi ettik...

Derin konu affınıza sığınıyorum hocam. Dayanamadım dertleştim.
Süvari Dostum;
Ne affı,amman diyeyim.
Ha şurada iki kelime bildiğim bir konu bulup dalıp espri yapayım dedimdi.
Üzme beni şimdi.
Eski 27-02-2006, 21:20
Süvari - ait Avatar
.

Tanımlı

Yanlış anladınız hocam.
Bildiğiniz konu olduğunu biliyorum benim tüm bildiklerim yukardaki kadar.
Ne olur kısa bırakmayınız. Devam ediniz.

(Toprak , mahsül , emek , ağalık , mafyalık ...) Birbirine girmiş olguları ben nasıl bilebilirim siz yazmazsanız. Bu kadar yaygın olan buğdayda bile dönderilen oyunu dinlemekten zevk duyacağız hocam.

Saygılar.
Eski 27-02-2006, 22:32
.

Tanımlı

Güzel Dostum;
Tam sıvışacakken kaçamadık vesselaam.
Şimdi konuyu alıp taa feodalizme ve tarım toplumundan kent-kapitalist topluma vardırmak var ya,o da kıvırmanın başka bir türlüsü sanılacak diye korkarım.

Alakasız gibi gelecek ama Gençlerbiriği Başkanı Sn Cavcav'ın güzel ülkemizin en büyük buğday ve un (kibarcası)spekülatörü olduğunu söylesem ATA'dan bir fenerli olarak pislik attığım sanılabilir.Oysa Ankara da olmanın ve spor ilişkileri ile başlayan ilişkilerin avantajını kullandığı için Sn Cavcav'ı suçlamak aklımda dahi geçmez inan.

Nihayetinde çiftçiyi Seninde değin gibi oy deposu gören anlayışımız -ki buna sistemde diyebiliriz- sürdükçe bu fırsatı ganimet sayan birileri elbette çıkabilir.Bir çiftçi çocuğu olarak söyleyebileceğim bir başka şey,aynı sistem sayesinde o çok ağlayan çiftçimizin yüzlerce dönüm arazisi için verdiği vergi gülünç ötesidir.

Bugün AB Ülkelerinde asgari arazi büyüklüğü onlarca hektar büyüklük ile ölçülebilir.Bunların sahipleri mirasla dahi bu arazileri verimsizliğe yol açacak şekilde bölüp parçalayamaz haldedir.Bizde büyük sermayenin tarım işine el atması ise ancak üç beş yıl diyebileceğim bir zamanla sınırlıdır.

Nasıl şehirlerde ki her mahallede üç beş kasap,bakkal,berber vb esnaflar aslında bir verimsizliği ve gizli işsizliği saklıyor ise.Köylerimiz de bundan hiiç farklı değildir.On dönüm arazisi olanın motor almaya kalktığı bir ortamda amale,ırgat bulamanın mümkünatı olmuyor haliyle.Kaldırdığı üç beş bin havayi buğdayı da bekleşen borçlar nedeni ile ziraate-ofise vermeyi bile bekleyemeden tüccar dediklerimizin köy kasaba şubelerine kaptırırlar.

Eh tüccarların vekil-bakan ilişkileri sonrasında da fiatlar-destekler-gümrükler ile dış Dünyadan uçuk hale gelir.Benzer fiat kıyaslamasını şeker pancarı açısından incelesek durum daha da vahimleşir ki,açmış olduğun teknik analiz başlığını katlederim diye korkarım.

Sonuçta en başa dönüp kısaca diyebilirim ki,bugün köylü diye andığımız kesimin aynı-ama birleştirilmiş büyüük topraklarda işçi olmasının çaresi (ne kadar acıtıcı olsa da hatta bu uygulamadan zarar göreceklerden biri olduğum halde) bulunmalıdır diyebilirim.

Doğudaki ağalık-şıhlık düzeni ile benim kastettiğim büyük toprak sahipliği aynı gibi görünse de farklıdır.Çünkü birisi feodal toplumun uzantısı olarak büyük toprak sahipliğini,diğeri ise kapitalist toplumun modern tarım yapılanmalarını anlatır.

Ekonomiden farklı alanlara daha da fazla dalmadan susayım dilersen.
Saygılarımla
Eski 01-03-2006, 07:36
Süvari - ait Avatar
.

Tanımlı Biraz Siyaset

Şimdi bize ne buğdayın ABD deki borsadaki işleminden düşmesinden diyebilirsiniz.
Benimse aklıma başka şeyler geldi geçen gün yine Sn Başbakanımızı dinlerken TV de. Dedikya siyaset...

Efendim 2002 yılında biz geldiğimizde asgari ücretli şu kadar maaş alırken şimdi bu kadar. Yani? Şu kadar ekmek (Bilmem kaç bin) alıyorken şimdi bu kadar alıyor. Şimdi koyduğum grafiklere bakınca fiyatlardaki (Birçok emtiada) düşüşün etkisine baktım.
Yani Sn Başbakanım düşen değilde hiç değilse biraz yükselen emtialara baksanız biraz. Örneğin petrol yada altına bir kıyaslasanız asgari ücretimizi.
Ama Süvari misin atmaca mısın dedik ya tepeye SİYASET.
Bir bilenin dediği gibi sokak kavgası sokak ağzı sokak raconu... Siyaset.

(Krizden ve doların neredeyse TL ye göre %250 lerde değer kazanmış ortamda asgari ücretin ayarlanması ve normal seviyesine bile çıksa %250 değer kaybeden lira ile mevcut %80 değerli konumunu karşılaştırmak...)

Şeytana uydum yazamadan duramadım.
Eski 01-03-2006, 07:44
Süvari - ait Avatar
.

Tanımlı

Tekrar buğdaya dönersek 22 günlük ortalamasının üzerinde yukarı hareket sürüyor.
Mevsimsel avantajı ile çıkışını devam etmesini bekliyorum.
Teknik olarak sayımım bitti artık yukarı demiştim zaten.
Sanki emtiaların bu sene diğer yatırım araçlarının önüne geçebileceğini düşünüyorum.

Bir diğer varsayımım ise uzun vadeli grafikte gördüğümüz 10 yılı aşkın düşüşün teknlojik gelişim, DNA oynamaları gibi temeller ile de açıklanabilir.

Bildiklerim gördüklerim bunlar.

Konuyu Toplam 1 üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Konu Seçenekleri
Modları Göster