Strict Standards: Declaration of vB_Database_MySQLi::db_connect() should be compatible with vB_Database::db_connect($servername, $port, $username, $password, $usepconnect) in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 1095

Strict Standards: Declaration of vB_Database_MySQLi::select_db_wrapper() should be compatible with vB_Database::select_db_wrapper($database = '', $link = NULL) in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 1095

Deprecated: Non-static method vB_Shutdown::init() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 2294
Arka BahÇe Forumu - Tekil Mesaj Gösterimi - Vatandaşı Çokkk Sevenlerin Çıkardığı Kanun Yasa Tamim vsvsvs .....
Tekil Mesaj Gösterimi
Eski 11-06-2012, 18:05
Master - ait Avatar
Master Master bağlı değil
.

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 6.503/2290
5427 Mesaj ına 23007 Kere teşekkür edildi
Arrow Faturalar vatandaşı çarpıyor

Elektrik faturaları aslında döviz fiyatlarındaki artışa göre belirleniyor...

Kullanım bedelinin yanı sıra elektrik faturalarına yansıtılan kayıp kaçak bedeli, sıra dağıtım bedeli, perakende satış hizmet bedeli , iletim sistemleri bedeli gibi kalemlerin ardından bu güne dek hiç açıklanmayan bir başka gizli bedel daha ortaya çıktı. Tüketici elektrik faturalarını döviz kurlarındaki değişime göre ödüyor. Bir başka deyişle faturalar tüketilen elektrik bedeline göre değil döviz fiyatlarındaki artışa göre belirleniyor.

Pek çok kişinin haberdar olmadığı bu uygulama, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt'ün soru önergesine verdiği yanıtla ortaya çıktı. 1 Nisan 2012 tarihi itibariyle EPDK tarafından elektriğe %8.1 zam yapıldığını, konuyla ilgili açıklamada da bu zammın konutlara % 9,26 olarak yansıyacağının belirtildiğini söyleyen Öğüt, yapılan zammın bir çok faturaya neden %23 olarak yansıtıldığını sordu..

Soruya verdiği yanıtta Bakan Yıldız'ın aradaki büyük farka gerekçe gösterdiği maliyet bazlı fiyatlandırma sistemine göre, belli dönemlerde yapılan zamlarla birlikte tüketicilerin farkında olmadan daha büyük yük altında olduğu ortaya çıktı.

CHP'li Öğüt'ün Yıldız'a yönelttiği bir başka soruya verilen cevap ise, sayaç okuma tarihleriyle ilgili.
Öğüt, elektrik faturalarına 1 Nisan 2012 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere zam yapıldığını ancak tüketicinin 1 Nisan öncesindeki kullanım bedelini de neden zamlı ödediğini sordu. Önergeye verilen yanıtta fiyat değişim tarihinden öncesi ve sonrasını içeren fatura dönemlerinin söz konusu olması durumunda kıstel yevm metodu( toplam tüketim fatura dönemindeki toplam gün sayısına bölünerek günlük ortalama tüketim bulma) uygulandığı belirtildi.

Konuyu değerlendiren Tüketici Örgütleri Federasyonu(TÖF) ve Tüketici Bilincini Geliştirme Deneği(TUBİDER) Genel Başkanı Fuat Engin, bedel hesaplamada kullanılan kıstel yevm metodundan tüketicinin haberdar olmadığını, sadece EPDK yetkilileri ve elektrik dağıtım şirketlerinin bilgisi dahilinde olduğunu söyledi. Engin ayrıca, elektrik faturalarına yansıtılan bedeller için herhangi bir mevzuat ya da yasal düzenleme gerekçe gösterilmediğini, EPDK'nın elektrik dağıtım şirketleri istediğinde hemen yeni bir karar alarak tüketiciye bir anlamda keyfi bedel ödetildiğini söyledi.

TÖF Başkanı Engin, kendisinin de milyonlarca vatandaş gibi fatura mağduru olduğunu, bağlı bulunduğu elektrik dağıtım şirketinin yaptığı itiraza ilişkin dilekçesine verilen cevapta kafa karıştırmaktan öteye gidilmediğini söyledi.

Engin, Söz konusu uygulamaların tüketicilerin evrensel haklarına da aykırı olduğunu belirtti
''Gelişmekte olan bir ülke enflasyonu düşürebilir.. Yolsuzlukları azaltabilir.. Bütçelerde kısıntıya gidebilir.. Özelleştirme yapabilir..Ama yine de zenginleşemeyebilir! Çünkü bilgi değil,yalnızca mal üretiyordur." Juan Enriquez