Strict Standards: Declaration of vB_Database_MySQLi::db_connect() should be compatible with vB_Database::db_connect($servername, $port, $username, $password, $usepconnect) in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 1095

Strict Standards: Declaration of vB_Database_MySQLi::select_db_wrapper() should be compatible with vB_Database::select_db_wrapper($database = '', $link = NULL) in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 1095

Deprecated: Non-static method vB_Shutdown::init() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 2294
Arka BahÇe Forumu - Tekil Mesaj Gösterimi - Gözlem ve Tesbitlerim
Tekil Mesaj Gösterimi
Eski 14-09-2006, 13:51
darius darius bağlı değil
.

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 272/64
0 Mesaj ına 1642 Kere teşekkür edildi
Tanımlı

CARİ AÇIK VE TÜKETİM ÇILGINLIĞI 2001 KRİZİNİ HATIRLATIYOR
Lüks tüketimde ithalat rekoru!

Cari açığı 30, dış ticaret açığı 55 milyar dolara ulaşan Türkiye’de ithal tüketim sınır tanımıyor. Tüketim malı ithalatı, kriz öncesi harcama çılgınlığının üç katına çıktı

Yılık 30 milyar dolara ulaşan cari açık, 54 milyar dolara ulaşan ticaret açığı, piyasalarda yaşanan dalgalanmalar, dünyaca ünlü yatırım bankaları ve IMF’nin kriz uyarıları Türk halkının lüks tüketim ateşine gem vuramıyor. Başını lüks otomobiller, cep telefonları ve pahalı televizyonlar gibi ürünlerin çektiği tüketim malı ithalatı büyük krizin arefesindeki harcama çılgınlığının yaşandığı 2000 yılının bile üç katına çıktı. 2006’nın ilk 7 ayında 9.4 milyar dolarlık tüketim malı ithal eden Türkiye rekor kırdı. Tüketim ithalatı yurtıdışında artan fiyatlar nedeniyle Türk ekonomisinin dengesini bozan hampetrol ve doğalgaz maliyetinin bile sadece 1.4 milyar dolar altında gerçekleşti.

OTOYA 2.5 MİLYAR $

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerine göre, Türk halkının en sevdiği lüks malların başında ithal otomobiller geliyor. Bu yılın ilk 7 ayında Türk tüketicisi ithal binek otomobil için 2 milyar 545 milyar dolar harcadı. Aralarında Porsche, Ferrari, BMW, Mercedes gibi dünyaca ünlü markaların yer aldığı süper lüks otomobil ithalatında büyüme yüzde 54 gibi rekor bir seviyeye ulaştı.

Türk halkının bir başka tutkusu da dev plazma televizyonlar, son model cep telefonları, ankastre buzdolapları ve binlerce dolarlık saatlerin yer aldığı lüks dayanıklı tüketim malları. Svarowski taşlı TV’lerden, medya yıldızlarının kullandığı Vertu cep telefonları ve binlerce dolarlık İsviçre saatleri gibi süper lüks ürünler Türkiye’de satış rekorları kırıyor. Türkiye bu yılın ilk 7 ayında yurtdışından getirilen dayanıklı tüketim ürünlerine 1.4 milyar dolara yakın fatura ödedi. Bu yılın Ocak-Temmuz döneminde yarı dayanıklı tüketim mallarında 1.7, dayanıksız tüketim mallarında ise 2.1 milyar dolarlık dış alım yapıldı.

VATAN