Strict Standards: Declaration of vB_Database_MySQLi::db_connect() should be compatible with vB_Database::db_connect($servername, $port, $username, $password, $usepconnect) in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 1095

Strict Standards: Declaration of vB_Database_MySQLi::select_db_wrapper() should be compatible with vB_Database::select_db_wrapper($database = '', $link = NULL) in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 1095

Deprecated: Non-static method vB_Shutdown::init() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 2294
Arka BahÇe Forumu - Tekil Mesaj Gösterimi - Notlar
Konu: Notlar
Tekil Mesaj Gösterimi
Eski 06-03-2006, 12:03
AnnE - ait Avatar
AnnE AnnE bağlı değil
.

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 606/518
314 Mesaj ına 5527 Kere teşekkür edildi
Tanımlı İrfan mı ?

Sayfanın üzerinde şu yazıyor :

Arka BahÇe Forumu > Arka-BahCe.org > Dünya Hali > iç-dış politika > Notlar

Bu >>> lara bakınca bu forumda yazı yazmanın, yazmak yetmezmiş gibi okumanın ne kadar zor birşey olduğu ortada.

Hocam, memleketin hallolması mümkün olamayan eğitim meselelerini kendi tecrübelerine dayanarak öyle bir vermiş ki ; yazı sistem eleştirisinden ziyade Hocam'ın özeleştiri, mahcubiyet, pişmanlık, ifiraf, düşkırıklığı hatta vasiyetine dönüşmüş.

Problemin başladığı yer eğitim POLİTİKALARI tanımlaması bence.Bir tanımlamanın içine POLİTİKA lafı girince bu memlekette hemen değişkenlik, değiştirilebilirlik geliyor.Oysa ki eğitim kavramı bir sistem-strateji sorunudur. Yani, karar vericilerin yetkileri ikincil düzeyde kalmalıdır.

Türkiye'de 1945 lerden beri , yani Tevhid-i Tedrisat'ın sulandırılmaya başlanıldığından beri ne yazık ki eğitim sistemi , politikacıların oyun, hatta rant sahası haline getirilmiştir. Öncelikle öğretmenlerin kültür seviyesi sürekli ve iradi olarak aşağıya çekilmiş, meslek, sadece ''verilmiş'' işini yapan memurlar kitlesine dönüştürülmüştür. Yorum yapması sakıncalı olan öğretmenler yorum yapamayacak bir altyapı ile mesleğe salınmışlardır.En iyi tarih öğretmeni , Osmanlı'nın başarılı dönemlerini ve Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Devrimleri'nin tarihlerini bilenler olması tercih edilmiştir. Bugün hemen hemen hiçbir tarih öğretmeni ne Osmanlı ne Kurtuluş Savaşı ve Devrimler sürecinin sosyal yapısı hakkında 3 satır konuşabilecek birikime sahiptir.Zaten ihtiyacı da yoktur.Bu ona ilave bir sosyal ya da ekonomik statü sağlayamayacağı gibi , başını-kariyerini derde sokma riskini de beraberinde taşır.(istisnaların istatistiki sonuçları değiştirmeyeceğini hatırlatarak, Hocam'ı üçüncü sigma seviyesinde, çan eğrisinin dışında tutmak gerektiğini hatırlatmama gerek olmamakla beraber , üç sigma meselesini başka bir zaman tartışmak üzere not alıyorum.)

Bu ülkenin Milli Eğitim Bakanı dün şöyle birşey yumurtladı :

'' Darwin'in Evrim Teorisi'ni öğretiyorsak , çocuklarımız bunun karşı teorisi olan ''Yaratılış Teorisini de'' öğretmek gerekir.

Düşünebiliyor musunuz, Van'ın bağrından çıkıp '' MİLLİ '' Eğitim'im herbirşeyinin başında karar alma hakkına sahip bu YOBAZ bile olamayan ''adam (?)'' Yüce Rabbi'nin ona kutsal kitaplarda ''TARTIŞILMAZ'' bir şekilde sunduğu Yaratılış'ı ''TEORİ'' , yani tartışılabilir, doğruluğu eleştirilebilir, yanlışlığı ispatlanabilir birşey olarak sunarak , sistemi BİLİMDIŞILIĞIN dibine itmeyi mazur gösterebiliyor. Kutsal Kitap'ı tartışılabilir gibi lanse ederken, TAKİYYE'nin en sağlamını yaparak biyoloji dersine bile DİN eğitimi çakmaya çalışıyor.

Düşünebiliyor musunuz , İstanbul Milli Eğitim Müdürü'nü İstanbul'da yaşayan herkes tanır.Nerden mi ? kar yağan akşamlarda Haberturk'te ertesi gün okulların kapandığını anons ettiği için.

Düşünebiliyor musunuz , İstanbul'da her veli çocuklarının gittiği okulların Müdürlerini tanır.Nerden mi ? kayıt günü kömür,gaz,badan parası için önce onun odasına uğramak zorunda olduğu için.

Düşünebiliyor musunuz ; İstanbul'da her özel okul velisi bir banka memurunu tanır.Kayıt için Öğrenci işlerinden önce okulda bir oda verilmiş olan banka yetkilisine kredi hesabı için uğradığı için.

Düşünebiliyor musunuz ; bu ülkede en yüksek ÖSS puanı ile girilen yerler büyük üniversitelerin Matematik öğretmenliği bölümleridir.Orayı bitiren çocuklar özel ders vererek köşeyi döneceklerini zannettikleri için.

Düşünebiliyor musunuz ; o en yüksek puanla girilen bölümü bitiren öğrenciler, özel dershanelerde en az iki sene maaşsız olarak STAJYER kadrosunda çalıştırılırlar.

Düşünebiliyor musunuz; bu ülkede kendi kendini seçtirerek Cumhurbaşkanı olmuş birisi, otuz kişinin idam fermanını zevkle imzaladığını söylerken , işkencehanelerde binlerce kişiyi öldürüp ya da fizken yada ruhsal olarak sakat bıraktığını hatırlamamacasına, 26 yıl sonra bile öğretmenlerin ülkeye ne kadar büyük kötülükler açtıklarını, karşısındaki saman olarak yetiştirilmiş 600 zavallı çocuğa anlatıp onların ,yandan yapımcı tarafından başlatılan alkışlarına maruz kalabiliyor.

Düşünebiliyor musunuz ?

Düşünmeyin daha iyi.