Strict Standards: Declaration of vB_Database_MySQLi::db_connect() should be compatible with vB_Database::db_connect($servername, $port, $username, $password, $usepconnect) in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 1095

Strict Standards: Declaration of vB_Database_MySQLi::select_db_wrapper() should be compatible with vB_Database::select_db_wrapper($database = '', $link = NULL) in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 1095

Deprecated: Non-static method vB_Shutdown::init() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 2294
Arka BahÇe Forumu - Tekil Mesaj Gösterimi - Notlar
Konu: Notlar
Tekil Mesaj Gösterimi
Eski 06-03-2006, 03:12
Ömmes - ait Avatar
Ömmes Ömmes bağlı değil
.

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 66/151
31 Mesaj ına 225 Kere teşekkür edildi
Tanımlı

Hocam "kanaat önderi" lafını görür görmez, benim için bu lafın temsil ettiği kavramla özdeşleşmiş Allah eksikliğini göstermeyesice yazarın çok meşhur yazısından bir iki pasajın bu başlığa layık olduğunu düşündüm. Hatırlarsan bu yazarımız o zamanlar çok müthiş olan ve bugün de aynı müthişliği sürdüren arkadaşıyla beraber başka bir yazarımızla bir "öteki Türkiye" polemiğine girişmişlerdi. Mevzuyu bilmeyenler (sanmam yoktur ama) lütfen yazının tarihine dikkat etsinler.

18 Şubat 2001 Pazar

Yaşasın öteki Türkiye!

... Ajitasyon önce 'Öbür Türkiye' ile başladı, sanki stabilizasyon ortamında gelir dağılımı düzeltilebilirmiş gibi, sanki gelir dağılımı bozukluğu bilinmiyormuş gibi. Sonra devam etti, 'IMF çok kötü' feryatları ile ve Stiglitz destekli. Sonra bir 'globalleşme karşıtlığı' furyası yaşandı. Sonra da IMF emek ve üretim düşmanı feryatları ortalığı sardı. Sonra da bu 'IMF anlaşması zaten gerekmiyordu' safsatası. En sonunda da cari denge açığı büyür, döviz biter, devalüasyon olur, batarız yalanı!

...

Bu hikayeyi biliyoruz. Ama Türk ekonomisi bu sıkıntılardan üç-beş ay içinde kurtuluyor. Ve yılın ikinci yarısı bu nedenle rahatlama ile geçecek. Ama ajitasyon ekibi iş başında! Kasım ayında döviz krizi çıkartılamadı, hiçbir zaman da çıkartılamayacak da, önce 20 Şubat ihalesi tatavası gündeme geldi, bunu bu hafta başarı ile atlatacağız. Ondan sonra temmuz ayında 'döviz kuru rejimi değişikliği dövize hücum ve devalüasyon yaratır' safsatası gündeme gelecek. Turistlerin geldiği dönemde bu sorun tabii ki sorun değil, ama ajitasyon farklı bir şey! Bu tatavalara ek olarak 'koalisyon bozulur, program durur, stabilizasyon çöker, batarız' senaryosu veya 'Bülent Bey stabilizasyon çıkartamaz' senaryosu hep mevcut.

...

Antalya'da CU sigorta şirketinin
(rahmetli olduğu için adını yazdım) yıllık toplantısında ... Konuşmacılardan biri de şöyle dedi. 'Başarısız insanlar sadece nereye gitmek istediklerini konuşurlar, ama konuşur, dururlar. Başarılı insanlar ise oraya gitmek için düşünür, taşınır, çözüm üretir ve icraat yaparlar. Şikayet etmezler. 'Bundan daha doğru bir yaklaşım olmaz. O gençlere teşekkür ettim ve onlara 'öteki Türkiye' adını koydum. Aralarında hiç dinozor, ajitatör ve şikayet makinası yoktu. Ekip olarak işlerine bakıyorlardı, başarıya koşmaya da azimliydiler. 'Yaşasın öteki Türkiye' demekten başka çarem yok!

Bu arada o konuşmacının bugün ne işle iştigal ettiğini, ama daha ziyade eski adamların vergi dairesi kapısında görüp yanındaki torununun kulağını çekerek "büyü de şöyle alengirli bi laf et lan hayırsız" diye azarlayacağı türden özlü sözleri (bullshit yeterli olur heralde) dinleyenlerin bugünlere hangi süreçlerden geçerek ulaştıklarını merak ettim.