Strict Standards: Declaration of vB_Database_MySQLi::db_connect() should be compatible with vB_Database::db_connect($servername, $port, $username, $password, $usepconnect) in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 1095

Strict Standards: Declaration of vB_Database_MySQLi::select_db_wrapper() should be compatible with vB_Database::select_db_wrapper($database = '', $link = NULL) in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 1095

Deprecated: Non-static method vB_Shutdown::init() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 2294
Arka BahÇe Forumu - Tekil Mesaj Gösterimi - Sahol
Konu: Sahol
Tekil Mesaj Gösterimi
Eski 01-06-2006, 21:19
Mazhi - ait Avatar
Mazhi Mazhi bağlı değil
.

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 277/113
0 Mesaj ına 2144 Kere teşekkür edildi
Mazhi - MSN üzerinden Mesaj gönder
Tanımlı Yatırım tutarına bakınız

9 MAYIS 2006

EnerjiSA'ya 3 milyar dolar
Sabancı Holding, enerjiye 5 yılda 3 milyar dolar yatıracak. Üç elektrik santralı inşa edip elektrik dağıtım ağlarına yatırım yapacak

09.05.2006

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, önümüzdeki 5 yılda enerjiye 3 milyar dolar yatırım yapmayı planladıklarını söyledi. VATAN'a konuşan Sabancı, "Enerji sektöründe ısrarlıyız. Geçen yönetim kurulumuzda bu alanı stratejik bir iş olarak kabul ettik. Çok yakında Türkiye enerji yatırımlarımızı duyacak. İki üç hafta içinde kömürle çalışan termik santralla ilgili bir açıklamamız olacak. İnşallah iki veya üç ay içinde hidroelektrik santralıyla ilgili açıklama yapacağız. Güzel haberleri peş peşe vereceğiz" diye konuştu. Güler Sabana, çok yakında Sabancı Holding'in enerji grubu başkanını da açıklayacaklarını vurguladı.

Bu arada Güler Sabancı, Financial Times gazetesiyle yaptığı söyleşide de üç elektrik santrali inşa etmeyi, elektrik dağıtım ağlarında yatırım yapmayı planladıklarını anlattı. Sabancı, grubun önümüzdeki 5 yılda, toplam üretimi 800 megavat olan üç elektrik santral inşaa etmek istediğini belirterek, türbin üreticisi ABD'li General Electric, Fransız Alstom ve Alman Siemens ile görüşmeler yaptıklarını kaydetti.
Planlanan üç santral için ilke olarak kömür, hidroelektrik ve rüzgar olmak üzere, çeşitli teknolojilerin karışımını kullanmayı arzuladıklarını anlatan Sabana, ileride başka enerji santral projelerini gerçekleştirebileceklerini de söyledi. Sabancı, halen Türkiye'de üretilen elektriğin yüzde 2'sini sağladıklarını, bu katkının birkaç yıl içinde yüzde 10'a çıkabileceğini ifade etti.
Yüzde 20 artış olacak
Türkiye'deki elektrik üretiminde özel sektörün daha büyük rol alması beklentisini dile getiren Sabancı'nın verdiği bilgiye göre, son üç yılda gelirlerini bir kat artıran grubun, 2005 brüt kârı 2.15 milyar doları buldu. Grubun, 2005'te 10.6 milyar dolar olan yıllık gelirlerini 2015 yılına kadar 30 milyar dolara çıkartmayı umduğunu ifade eden Sabancı Holding Başkanı Güler, "Türkiye, yeni bir ekonomik büyüme dönemini başlatıyor ve önümüzde birçok fırsat görebiliyorum" dedi.