Strict Standards: Declaration of vB_Database_MySQLi::db_connect() should be compatible with vB_Database::db_connect($servername, $port, $username, $password, $usepconnect) in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 1095

Strict Standards: Declaration of vB_Database_MySQLi::select_db_wrapper() should be compatible with vB_Database::select_db_wrapper($database = '', $link = NULL) in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 1095

Deprecated: Non-static method vB_Shutdown::init() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 2294
Arka BahÇe Forumu - Tekil Mesaj Gösterimi - Vatandaşı Çokkk Sevenlerin Çıkardığı Kanun Yasa Tamim vsvsvs .....
Tekil Mesaj Gösterimi
Eski 02-03-2014, 09:51
Master - ait Avatar
Master Master bağlı değil
.

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 6.503/2290
5427 Mesaj ına 23006 Kere teşekkür edildi
Arrow Şükrü Kızılot

Bir ev aldım dünyam alt üst oldu

İSTANBUL’DA 2013’de bir ev alıp, ayda 2.000 liraya kiraya veren arkadaşım, odaya girer girmez; “300 bin liraya bir ev aldım, dünyam alt üst oldu” dedikten sonra başladı anlatmaya.

İNANILMAZ GELİŞMELER
- İstanbul’da ara sokakta 10 yıllık bir binada 140 metrekare bir ev almıştım. 2014 yılı için bizim sokağın arsa metrekaresini 26 bin lira takdir etmişler. Evin emlak vergisi değeri de yaklaşık 2 milyon lira olmuş. Vergisi de 4.400 TL’ye yükseldi.
- Demek ki 2 aylık kira gelirinden biraz fazlasını vergi olarak ödeyeceksin.
- Hocam onunla bitse neyse... Kira geliri ile ilgili yazı dizinizi okudum. Evin emlak vergisi değerinin yüzde 5’i kadar yani yıllık 100 bin TL “kira geliri” beyan etmem gerekiyormuş. Oysa ben 24 bin lira kira alıyorum.
BİTMEDİ DEVAMI VAR
- Sen en iyisi evi sat arkadaş.
- Onu da düşündüm ve araştırdım. Harçlar Kanunu Madde 63/2’ye göre, tapuda 2 milyon liradan aşağı değer gösteremiyormuşum. Tapu harcı da 40 bin alan, 40 bin satan 80 bin lira ediyormuş! Kim alır bu evi?
- Biliyor musun bir de “değer artışı kazancı” boyutu var.
- Hiç sorma Hocam, onu da öğrendim. 300 bin liraya aldığım evi tapuda, 2 milyon liraya satmış gibi gösterdiğimde, 1.7 milyon lira “değer artışı kazancı” çıkıyormuş. Bunun da vergisi yaklaşık 600 bin lira!
- Neyse, onun formülü var. Satacağın zaman anlatırım.
ÖLÜNCE DE SORUN
Dayanamadım, bir noktaya daha dikkatini çektim:
- Peki.. Allah gecinden versin ama olayın bir de “ölüm” boyutu var. Onu da öğrendin mi?
- Öğrenmez olur muyum, onu da öğrendim. Ölüm halinde, mirasçılar evimin gerçek değeri olan 300-400 bin lirayı değil, emlak vergisi değeri olan 2 milyon liranın, yıllar itibariyle “yeniden değerleme oranına göre yükseltilen” tutarını beyan edip, ona göre vergi ödeyeceklermiş.
Özet olarak, bir ev aldım dünyam altüst oldu!..

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/25922662.asp
''Gelişmekte olan bir ülke enflasyonu düşürebilir.. Yolsuzlukları azaltabilir.. Bütçelerde kısıntıya gidebilir.. Özelleştirme yapabilir..Ama yine de zenginleşemeyebilir! Çünkü bilgi değil,yalnızca mal üretiyordur." Juan Enriquez