Strict Standards: Declaration of vB_Database_MySQLi::db_connect() should be compatible with vB_Database::db_connect($servername, $port, $username, $password, $usepconnect) in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 1095

Strict Standards: Declaration of vB_Database_MySQLi::select_db_wrapper() should be compatible with vB_Database::select_db_wrapper($database = '', $link = NULL) in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 1095

Deprecated: Non-static method vB_Shutdown::init() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 2294
Arka BahÇe Forumu - Tekil Mesaj Gösterimi - Arka BahÇe
Konu: Arka BahÇe
Tekil Mesaj Gösterimi
Eski 29-09-2006, 18:38
alihoca alihoca bağlı değil
.

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 361/2464
166 Mesaj ına 2501 Kere teşekkür edildi
Tanımlı Geçmiş Sanal Olur ki

Efendim;

Bir önceki yazımda özlem söyletir dedim ya, özlemin önceki kaynağını yazmakla beraber bende sık sık oluşan bu özleme alışkanlığının biraz yaşımla başımla uyuşmayan bir araz olduğunu söylemeyi unuttum. Dilerseniz açıklamaya çalışayım. Bu yaz dâhil olmak üzere her yaz tatili, sömestr tatili, fırsat bulup kaçabildiğim her bayram tatillerinde anacağızımın dizi dibinde yerimi alırım. Buraya kadar kısmını çok sık, hatta bıktıracak kadar yazdığını biliyoruz, dediğinizi duyar gibiyim.

Siz, eşek kadar herif utanmasa, anneee, anneee, diye ağlayacak demeden, konuyu özlem konusuna getireceğim merak etmeyin. Hoş, meraktan da çatladık öldük, diyen serzenişleriniz sanaldan duyulmayacağı için en iyisi, sonuna kadar okuyup kurtulmanız gibi geliyor. Devamla, memleketten döndüğüm bir iki ay pek sevdiklerimi rahatsız etmediğim söyleniyor. Lakin üçüncü aydan itibaren derste öğrencilerimin, öğretmenler odasında arkadaşların ve yolu kazara benim odaya düşenlerin anlattığına göre, konu ne olur ise olsun, sonu mutlaka anne ile bitiyormuş. Bunu zerre kadar bilinç ile yapıyor isem ne olayım.

Her neyse, dostların sözleriyle değil ise de, şimdi hapı yuttuk veya ulan yine mi, diyen bakışları karşısında, bunun istem dışı ve bir yaratılış arazı olduğunu kabullenmek zorunda kaldım. Durdum duramadım derken, kalktım, kalp ve damar hastalıkları doktoru bi dostun uzman ellerine kendimi teslim ettim. Böylece, aslında bendeki arazın sadece annemle ilgili olmadığını öğrenmiş bulunuyorum. Alıştıra alıştıra söyledi sağ olsun. Şu fakir yüreğin geçmişe ve anılara nikotinden fazla bağımlı olduğunu ve özlemi kaldıramayacak kadar zayıf olduğu ile gerçeği ile yüzleşmiş olduk anlayacağınız.

Yok yok! Sn Masterîn vurgun yemekten yorgun yüreği gibi, cümle doktorlar elbirliği edip sabahtan akşama kadar,
topuktan boğaza kadar yaracağız, üç dört damar, kapak neyin bay edip, bi de pas edeciğiz demedi sağ olsun. Ve Allah tuttuğunu altın etsinki, ilaç hele hele iğne vermedi amaa anılara bağımlılık sürecek, özlemlerini de sakın içinde tutma, demeyi de ihmal etmedi.

Burada Sizlerin, ‘eyvah yandık’ dediğiniz kısmın ‘içinde tutmama’ konusu olduğu malumunuzdur.

Sadede gelecek olursam, iş bu nedenle; anıların depreştiği ve sevdiklere özlediğim zamanlarda, bir önceki, bugünkü ve sonra devam edecek olan yazılarımda işleyeceğim kökeni özlem olan söyleşilerimi, hastadır, yaşlıdır, yazıktır deyip kızmadan değerlendirmenizi önemle rica ediyorum. Yüksek izin ve müsaadelerinizle bugünkü yazımda görüşme süresi bir iki ayı çoktan aşan birkaç dosttan ve kimi anılardan bahsedeceğim.

Düşününce sanal âleme ilk bağlantı kuruşumun üzerinden yıllar geçmiş. Bağlantı kurmuştum ama okuyucu olarak geçen birkaç yıldan sonra ancak yazmaya cesaret edebilmiştim. İnsani ilişkilerimde arızalı bir dönemime denk geldiği için epeyce bir süre uzaktan seyir halindeydim. Buna bir tür inziva hali de diyebilirsiniz.

Sonra her nasılsa ıkına sıkıla yazarak katılımcı olabildiğim ilk yer olarak, Değerli Ağabeyimiz Ahmet MERGEN’İN sitesi olan Teknikborsa Forum ortamı olmuştur. Mergen Ağabeyimiz teknik analiz konusunda Türkiye’nin ilklerinden olduğu için Amerika dâhil edindiği borsa bilgi ve tecrübesini açmış olduğu forum ortamında paylaşıma açmıştır. Onun koca yüreği ile yarattığı sımsıcak ortamda sadece para konuşulmamış her türlü bilgi, sevinç, dert paylaşılmıştır.

Asıl adı Nejdet olan nam-ı diğer TEDCEN (= AVICENNA = ALMES adları ile de bilinir) gibi şimdi adını hatırlayamadığım birçok nadide insanı ilk orada tanıdım. Halen üyeliğimi sürdürdüğüm, arada sırada mutlaka göz attığım ve hatırladıkça minnet duyguları ile andığım o günler için Mergen Ağabeyimize tekrar tekrar teşekkür etmekten kendimi alamıyorum.

Türk Borsa Tarihinde veri transferi gibi birçok alanda ilklere imza atarak adeta çığır açan Palatodata Şirketi ve sonradan Matriksi yaratan Güzel İnsan Sn Reha Gülerman Beyefendidir. Kurmuş olduğu şirketin yanı sıra açmış olduğu forum ortamı ile sayısı elli binleri aşan, Anadolu’nun dört bir yanından insanları bu karanlık içinde bir araya getirerek buluşturmuştur. Sümeryatırım ve Platodata Forum üyelerine tanışma ve kaynaşma adı altında, aslı yatırımcıları borsa hakkında bilgilendirmek olan toplantı ve seminerler düzenlemekten de çekinmedi.

İlki İstanbul olan ve Ankara ile sürdürülen bu toplantılar, şehrin beş yıldızlı otelleri ve en lüks mekânlarında yemenin ve içmenin sınırsız çeşitliliğini insanlara bedava sunan toplantılardı. Bununla yetinmeyip küçük yatırımcıları bilinçlendirmek anlayışını devamı olup yine kendi kesesini yoran seminerler düzenledi. Süresi on beş günü bulan ve alanının uzmanları tarafından her türlü teknik ve temel bilgilerinin verildiği seminerlerdi bunlar.

Seminerlere katılıp teknik ve temelci oldum, borsayı yaladım yuttum diyemeyeceğim. Dört işlemin sağlamasını unutan birinden kırkından sonra rakamlar ve çizgilerin dansını anlamasını beklemenin zorluğunu çekmeyen bilmez tabiî ki. Burayı biraz yumuşattığıma bakmayın, kalın kafam basmadı desem en doğrusudur. Ama birçok değerli insanla yüz yüze tanışma onuruna eriştim. Hangi birini sayayım ki?

İnadına mert, sözünün eri ve dosta vefalı bir yürek olan ve kelimenin tam anlamı ile arka-taş olan nur yüzlümüzü anlatabilmek için doğru kelimeleri bulmayacağımdan korkarım. Öyle ki, ne zaman dara düşseniz, yanı başınızda bitiveren ve şimdilerde pek rastlanmayıp nesli tükenmekte olanlardandır.

Sanal âlemde ilk kez Atmaca namı ile tanınıp, elli atmış binli Platodata ve Matriks forum ortamlarını aylarca tek başına sürükleyip götüren, sonrasında Hisse Net ortamında da keşfedilerek Süvariye dönüşen Arka BahÇe sakini ile de orada tanıştım. İlk olarak konuşur gibi akıcı yazabilme yeteneği ile dikkatimi çekmiş, uzaktan habersiz ama beğeni ile izlemeye almıştım. Sanalın günlük yaşamın getirdiği ilişkilerden bir diğer üstünlüğü, zanlının bu izlemeden hiçbir haberi olmayışıdır diyebiliriz sanırım.

Seminere, öğrenci telaş ve heyecanı ile katıldığımda; yanı başımda ailesinden aldığı terbiyeyi tertemiz yüzünde yansıtan hali ile tanıştığımda nasıl sevindiğimi anlatamam. Sessiz, sakin ve saygılı bir duruş altında inatçı bir kararlılığın gizli olduğu söylemeliyim. Gel zaman git zaman derken, Allah ona kendisi gibi asil ve zarif bir eş verdi. Sağ olsun bize de düğününde oynamak düştü. Düğünü şenlendirelim derken, iki kuruşluk itibarımız varsa bile o gece onu da kaybettik vesselam.

Efendim düğün dedim ya, nikâhtan daha doğrusu gelin ve damattan daha heyecanlı nikâh şahidinden bahsetmemek olmaz. Plato ve Matriks ortamlarında yaptığı Moderatörlük sırasında kestiği kelle sayısı ile Voyvodayı bilem kıskandıran Ceenk’ten bahsediyorum. Kariyer basamaklarında yükselen bir iktisatçı kimliğinin yanı sıra iyi bir temel analizci, deyim yerinde ise zehir gibi bir zekâ ve çok yönlü bir kişiliğe sahip olmanın, nikâh şahitliği yaparken heyecandan titremeyi önlemediği, Ceenk örneğinde görülmüştür netekim.

Biri kararlı sakinliği, dinginliği yansıtırken diğeri ise kabına sığmayan bir hareketlilik ve eylemci yönü ile biraz farklı kutupların birbirini çekmesine iyi bir örnek olarak gösterilebilecek olan bu ikiliye, sanala âlemin siyam ikizleri dense yeridir. Yüreklerinde gram kadar fesat bulunmayışı, inandıklarında inatçı ama saygılı duruşları bu ikiliyi özel ve güzel kılan özelliklerindendir.

Tanıdığım diğer güzel insanlar bir yana, sadece bu güzel insanları tanıma şansı verdiği için bile, Platodata, Matriks ortamlarının sahibi Sn Reha GÜLERMAN Beyefendiye ve sanal alemin yaratıcılarına sonsuz teşekkür borçluyum. Sanalda tanışılıp yaşanan ilişkilerin doğru ve kalıcı olamayacağı üzerine yapılan bir eski tartışmada söylediğim bu cümlenin bugünde aynen geçerli olduğunu belirtmeliyim.

Hani, yaşlı nineler anıları anlatmaya başlayınca, dur bak asıl önemli yerini anlatmadan gitmen olmaz, diye kolunuzu çekiştirir dururda Sizi bırakmaz ya! Bencileyin de, pek genç olmayan yaşım ve aklımla hatırladıkça, aklıma düştükçe, sırası geldikçe ve dahası Siz Dostlar yeter! Diyinceye kadar zaman zaman kafanızı ütüleyeceğim gibi görünüyor.

Biraz anılar, biraz özlem derken şimdilik bu kadar diyelim. Ve sürç-ü lisanımız olmuş ise affınıza sığınalım.

Saygılarımla